kincugi

Této tradiční japonské technice oprav – lepení a tmelení keramiky pomocí urushi pryskyřice a urushi laku jsme se já,  Silvie L. vyučila v roce 2023 v japonském Kjótu. Urushi obecně vysychá a nabývá svých schopností až s časem. Čím více, tím lépe. Zde je řeč ale spíše o tradičních Čínských a Japonských lakových nádobách.

V kontextu kincugi (česká transkripce) vysychá lepený spoj s použitím urushi zhruba měsíc…a to je první z asi deseti na sebe navazujících kroků!
V tuzemských podmínkách, podnebí a po zkušenostech s Evropskými tvary a charakterem oprav jsem si dovolila poupravit časy. A nechávám první lepení řádně vyschnout měsíce dva. Ano trvá to, ale je nutné aby lepený spoj dobře, v celé ploše/vrstvě řádně proschl.

Práce na opravách vyžaduje velkou trpělivost, pečlivost, čas a chuť. S radostí opravím vaše oblíbené hrnky, mísy, konvice, talíře, víčka cukřenek….ale oprava trvá dlouho.
Ne že bych se flákala. Ale chce to prostě svůj čas.
Každý krok a vrstva musí řádně vyschnout, občas je navíc potřeba se vrátit o krok zpět. Po dokončení, ale hlavně v případě použití zlata či stříbra coby dekorace v poslední vrstvě spáry/spoje, musí předmět ještě cca měsíc odpočívat.
Takže to chce trpělivost na obou stranách. Běžná oprava zabere 20 týdnů.

Konkrétní čas na každou opravu se odvíjí od poškození. Vždy na základě konzultace, doporučení a dohody. Obecně ale vězte, že lepený kus vysychá/vytvrzuje se cca 6 – 8 týdnů. Následně se nerovnosti na povrchu tmelí tzv. sabi urushi, tmel vysychá cca 1 – 2 týdny. Někdy je potřeba tento krok opakovat a někdy dokoce několikrát u složitých, hodně rozbytých kusů. Ne vždy totiž lze střepy sestavit dohromady tak aby si sedly na milimetr přesně. Vytmelená spára se povrchově, z obou stran lakuje urushi lakem. Většinou je pro zcela dokonalý povrch potřeba cca 5  – 7 vrstev laku, každá vrstva schne 3 – 5 dní. Do poslední vrstvy laku se zasypává zlatý/stříbrný/bronzový či cínový prášek o vhodné jemnosti. Ale lze nechat i po dokončení lakem. Některým kusům bengara červený nebo želetitě černý lak sluší.

Byť jsou opravované kusy pevné, spoj je zdravotně nezávadný, urushi je hypoalergenní a slouží své původní funkci, nesmí nikdy přijít do myčky na nádobí nebo do mikrovlné trouby. Také je prosím nedrhněte drátěnkou či jiným drsným povrchem. Nádoby jako misky, hrnky, talíře lze norálně používat na teplé, horké studené pokrmy ři pití. Kusy jako vázy, kde je tekutina – voda několik dní, je lepší používat jako obal na vnitřní skleněnou či jinou nádobu, ve které bude voda.

Jaké typy poškození se obvykle vyskytují a jak je lze opravit.
Odštěpky. Praskliny. Rozbitý kus. Chybějící část rozbitého kusu.
Vždy na základě fotky či osobní konzultace navrhnu řešení.

A kolik stojí taková oprava? Zde pro představu ceník druhů poškození/oprav a finální povrchové řešení. Cena je vždy vypočtena na základě opravdu provedených kroků a centimentrů! K ceně je připočtena práce (hodinová sazba 350 Czk)  za čištění v případě, že jde o kus již lepený chemicky. Ne vždy lze epoxy sundat a vyčistit bez toho, aniž by vznikl další střep či prasklina. K cenám v tabulce je připočteno 20% za veškerou práci během procesu opravy.

Jak se chovat k opraveným kusům?

MĚSÍČNÍ ODPOČINEK
Umístěte prosím opravený kus na takové místo, abyste tím předešli náhodným a nechtěným nárazům je také dobré vyvarovat se vystavení předmětu přímému slunečnímu světlu i zářivkovému osvětlení.
Po uplynutí měsíční fáze klidu a dokonaného stárnutí je kus připraven k použití.

NEPOUŽÍVAT PŘÍMÉ TEPLO
I když je oprava kincugi možná a vhodná pro materiály jako je kámen, veškerou keramiku a porcelán nelze pak již nádoby používat na přímé teplo.

NEVHODNÉ DO MIKROVLNKY, TROUBY, MYČKY NÁDOBÍ
I když bylo dříve nádobí vhodné do mikrovlné trouby, trouby a myčky, s opravou již není. Kovovou povrchovou úpravu a lak urushi je nejlépe držet mimo dosah moderních spotřebičů. 

NEBĚLIT, NEVAŘIT, NEDRHNOUT
Nebělte, nevařte ani nedrhněte kus tvrdým kartáčem nebo drsným čisticím prostředkem.
Pro zachování celistvosti kusu a jeho kovového povrchu. 

NENAMÁČET VE VODĚ
Vyhněte se dlouhému namáčení ve vodě, protože by mohlo dojít k uvolnění urushi.
Hrníčky, misky, talíře apod lze normálně použít na jídlo a pití.
Nedoporučuje se ale jejich namáčení ve dřezu apod…Pokud je oprava kincugi provedena na váze, je vhodné použít tuto jako vnější, tedy mít vodu v jiné, vnitřní nádobě.

NEŠKRÁBAT
Při používání příborů kolem linií kincugi buďte velmi opatrní, protože kovový povrch se může odškrábnout. 

I když vše uvedené výše zní jako výstraha – není, veškeré opravené nádobí je určeno k plnohodnotnému používaní, pouze prosím buďte opatrnější.

 

Ne vše, co lze dnes vidět, je opravdu tradiční hon kincugi. Tedy lepení s použitím urushi. K dostání je několik variant lepení s názvem „kincugi kit“ založených na epoxy lepidlech.